Pierwszy trymestr. Jak skutecznie radzić sobie z nudnościami ciążowymi?

Ciąża to czas pełen zmian, oczekiwań i nowych doświadczeń. Jednak dla wielu przyszłych mam, to również okres, w którym muszą mierzyć się z wieloma dolegliwościami – nadmierną sennością, zmęczeniem, zawrotami głowy, zmiennością nastrojów i nudnościami. Te ostatnie to niekiedy prawdziwa zmora. Statystyki wskazują, że nawet 70-80% kobiet doświadcza nudności w pierwszym trymestrze! Mogą one znacząco wpłynąć na codzienne życie, ponieważ nie sprzyjają aktywnościom fizycznym, negatywnie wpływają na apetyt i odbierają komfort funkcjonowania i dobre samopoczucie. Przedstawiamy kilka wskazówek, które sprawią, że pierwsze tygodnie ciąży staną się nieco łatwiejsze i przyjemniejsze.

Skąd biorą się nudności?

Nudności to najbardziej powszechne, a zarazem nieprzyjemne doświadczenie towarzyszące pierwszym tygodniom ciąży. Naukowcy wskazują na kilka możliwych przyczyn. Jedną z nich jest gwałtowny wzrost poziomu hormonów ciążowych, takich jak estrogen i HCG (gonadotropina kosmówkowa). Hormon HCG zaczyna być produkowany kilka dni po zapłodnieniu, a jego poziom rośnie aż do końca pierwszego trymestru. Stąd to właśnie ten okres ciąży kojarzony jest z mdłościami. Ponadto, nudności mogą mieć podłoże psychosomatyczne. Pojawiające się częściej niż zwykle zmęczenie, huśtawka nastrojów i stres mogą skutkować reakcją obronną organizmu w postaci nudności. Również zwiększona wrażliwość na zapachy, która często towarzyszy pierwszym tygodniom ciąży może mieć niemały wpływ na samopoczucie w tym czasie.

Pora opanować nudności!

Gdy nudności ciążowe dotkną i ciebie, warto byś miała w zanadrzu kilka sposobów, by je złagodzić. Na szczęście istnieje wiele metod, które pomogą ci poczuć się lepiej. Skupmy się na kluczowych obszarach: diecie, nawodnieniu oraz naturalnych sposobach na łagodzenie dolegliwości.

Dobra dieta to podstawa!

Odżywianie ma ogromne znaczenie w przebiegu ciąży – nie tylko z perspektywy rozwoju płodu, ale i samopoczucia przyszłej mamy. Jest to szczególnie istotne w pierwszym trymestrze. Pewne produkty mogą pomóc złagodzić nieprzyjemne objawy, podczas gdy inne mogą je nasilać.

Co jeść, aby czuć się lepiej?

  • Lekkostrawne posiłki. Optymalizuj dietę i włącz do niej produkty łatwe do strawienia, takie jak większość owoców i gotowanych warzyw, pszenne pieczywo, ryż, kasze, płatki zbożowe, czy naturalne produkty mleczne. 
  • Posiłki bogate w białko. Dodaj do swojego menu więcej chudych mięs, ryb, orzechów i jogurtów. Białko pomaga stabilizować poziom cukru we krwi, co może łagodzić nudności.
  • Małe, częste posiłki. Jedz mniejsze porcji, ale częściej. To pomoże utrzymać żołądek w ruchu i zmniejszyć uczucie mdłości.

Czego unikać w codziennej diecie?

  • Tłustych i ciężkich do strawienia potraw. Tłuste jedzenie może spowolnić trawienie i nasilać uczucie mdłości.
  • Ostrych potraw. Mogą one dodatkowo drażnić żołądek.
  • Potraw i produktów o intensywnych zapachach, które wyzwalają nudności. 

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie!

Prawidłowe nawodnienie przynosi korzyści całemu ciału! Woda wypijana codziennie w odpowiednich ilościach, umożliwia pozbywanie się toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu, wspiera utrzymanie zdrowego wyglądu skóry oraz wspiera ogólne dobre samopoczucie. Już lekkie odwodnienie może sprawić, że przyszła mama może mieć mniej siły, gorszą koncentrację, odczuwać bóle i zawroty głowy oraz nudności. Aby utrzymać dobry poziom nawodnienia:

  • Pij regularnie.
  • Wybieraj wodę (może być z dodatkiem cytryny, mięty z lub imbiru).
  • Unikaj napojów gazowanych, słodzonych i takich, które zawierają kofeinę, ponieważ  mogą nasilać nudności.

Naturalne sposoby na nudności 

Naturalne środki i ogólnodostępne produkty mogą być bardzo skuteczne w łagodzeniu nudności ciążowych. Czego warto spróbować?

  • Imbir. To jeden z najbardziej znanych domowych środków na mdłości. Możesz pić napar z imbiru, dorzucić kilka kawałków do szklanki z wodą lub spożywać produkty z imbirem.
  • Mięta. Gorzka miętowa herbatka lub dodanie do wody świeżych liści mięty może pomóc uspokoić żołądek.
  • Rumianek. Mdłości pomoże złagodzić również napar z rumianku. Możesz zaparzyć gotową herbatkę lub napar na bazie tego zioła.
  • Cytryna. Dodanie jej do wody lub imbirowej herbaty zazwyczaj łagodzi nieprzyjemne dolegliwości. 

Zapytaj lekarza!

Chociaż nudności ciążowe zazwyczaj nie zagrażają zdrowiu, istnieją sytuacje, kiedy konieczna jest konsultacja medyczna. Jakie sygnały wskazują na potrzebę wizyty u lekarza? Między innymi regularne, niekontrolowane wymioty, które mogą prowadzić do odwodnienia. Inne symptomy, które wymagają interwencji medycznej to utrata więcej niż kilku kilogramów w pierwszym trymestrze oraz oznaki odwodnienia – bardzo rzadkie oddawanie moczu, suchość w ustach, zawroty głowy.

Podziękuj nudnościom!

W pierwszym trymestrze ciąży, nudności mogą okazać się częstym objawem, ale jak się okazuje, można sobie z nimi radzić! Istnieje wiele skutecznych sposobów na złagodzenie tych dolegliwości. Od odpowiedniego odżywiania, przez właściwe nawadnianie i włączenie do codziennej diety naturalnych produktów. Każda przyszła mama może znaleźć swój sposób, który przyniesie jej ulgę. Pamiętajmy, że kiedy domowe sposoby zawiodą, pomoc specjalisty nie tylko jest wskazana, ale może okazać się niezbędna dla zdrowia mamy i dziecka. Zawsze warto słuchać swojego ciała i nie bać się prosić o wsparcie. Ciąża to wyjątkowy czas, który, mimo wszystkich wyzwań, powinien być przepełniony radością. Bez nudności! 🙂 

Bibliografia

  1. American Pregnancy Association. “Morning Sickness Relief.” American Pregnancy Association, dostęp online: americanpregnancy.org
  2. Mayo Clinic Staff. “Morning sickness: Nausea and vomiting of pregnancy.” Mayo Clinic, dostęp online: mayoclinic.org
  3. National Health Service (NHS). “Morning sickness.” NHS, dostęp online: nhs.uk
  4. Niebyl, Jennifer R. “Nausea and Vomiting in Pregnancy.” New England Journal of Medicine, 2010; 363:1544-1550, dostęp online: nejm.org 
  5. Cleveland Clinic. “Dehydration During Pregnancy.” Cleveland Clinic, dostęp online: my.clevelandclinic.org
  6. Dietitians of Canada. “Food Sources of Vitamin B6.” Dietitians of Canada, dostęp online: unlockfood.ca 
  7. Harvard Health Publishing. “The importance of staying hydrated.” Harvard Medical School, dostęp online: health.harvard.edu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

woman1
Zmagasz się
z nudnościami
i wymiotami

w trakcie ciąży?
Scroll to Top